تبلیغات
محقق - زندگینامه ارشمیدس
محقق
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ"محقق" در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایران ثبت شده است.به علت بروز بودن لطفا" از صفحات دیگر نیز دیدن فرمایید و اطلاعات خود را دو چندان کنید...

مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان

ارشمیدس دانشمند و ریاضیدان یونانی در سال ۲۱۲ قبل از میلاد در شهر سیراكوز یونان چشم به جهان گشود و در جوانی برای آموختن دانش به اسكندریه رفت. بیشتر دوران زندگیش را...


برای خواندن بقیه ی مطلب به ادامه ی مطلب بروید...

 


زندگینامه ارشمیدس

ارشمیدس دانشمند و ریاضیدان یونانی در سال ۲۱۲ قبل از میلاد در شهر سیراكوز یونان چشم به جهان گشود و در جوانی برای آموختن دانش به اسكندریه رفت. بیشتر دوران زندگیش را در زادگاهش گذرانید و با فرمانروای این شهر دوستی نزدیك داشت. در اینجا سخن از معروفترین استحمامی است كه یك انسان در تاریخ بشریت انجام داده است.در داستانها چنین آمده است كه بیش از ۲۰۰۰ سال پیش در شهر سیراكوز پایتخت ایالت
 یونانی سیسیل آن زمان ارشمیدس مكانیكدان و ریاضیدان و مشاور دربار پادشاه یمرون یكی از
 معروفترین كشفهای خود را در خزینه حمام انجام داد.

روزی كه او در حمامی عمومی به داخل خزینه حمام پا نهاد و در آن نشست و حین این كار بالا آمدن آب خزینه را مشاهده كرد ناگهان فكری به مغزش خطور كرد. او بلافاصله لنگی را به دور خود پیچید و با این شكل و شمایل به سمت خانه روان شد و مرتب فریاد می زد: یافتم، یافتم به زبان یونانی Heureca! Heureca او چه چیزی یافته بود؟

پادشاه به او مأموریت داده بود راز كار جواهر ساز خیانتكار دربار او را كشف و او را رسوا كند. شاه هیرون بر كار جواهر ساز شك كرده بود و چنین می پنداشت كه او بخشی از طلایی را كه برای ساختن تاج شاهی به وی داده بود برای خود برداشته و باقی آن را با فلز نقره كه بسیار ارزانتر بود مخلوط كرده و تاج را ساخته است.

هرچند ارشمیدس می دانست كه فلزات گوناگون وزن مخصوص متفاوت دارند ولی او تا آن لحظه این طور فكر می كرد ك مجبور است تاج شاهی را ذوب كند، آن را به صورت شمش طلا قالب ریزی كند تا بتواند وزن آن را با شمش طلای نابی به همان اندازه مقایسه كند.

اما در این روش تاج شاهی نیز از بین می رفت، پس او مجبور بود راه دیگری برای این كار بیابد. در آن روز كه در خزینه حمام نشسته بود دید كه آب خزینه بالاتر آمد و بلافاصله تشخیص داد كه بدن او میزان معینی از آب را در خزینه حمام پس زده و جابه جا كرده است.


او با عجله و سراسیمه به خانه بازگشت و شروع به آزمایش عملی این یافته كرد. او چنین اندیشید كه اجسام هم اندازه، مقدار آب یكسانی را جابه جا می كنند ولی اگر از نظر وزنی به موضوع نگاه كنیم یك شمش نیم كیلویی طلا كوچكتر از یك شمش نقره به همان وزن است (طلا تقریباً دو برابر نقره وزن دارد) بنابراین باید مقدار كمتری آب را جابه جا كند.

این فرضیه ارشمیدس بود و آزمایشهای او این فرضیه را اثبات كرد. او برای این كار نیاز به یك ظرف آب و سه وزنه با وزنهای مساوی داشت كه این سه وزنه عبارت بودند از تاج شاهی، هم وزن آن طلای ناب و دوباره هم وزن آن نقره ناب. او در آزمایش خود تشخیص داد كه تاج شاهی میزان بیشتری آب را نسبت به شمش طلای هم وزنش پس می راند ولی این میزان آب كمتر از میزان آبی است كه شمش نقره هم وزن آن را جابه جا می كند.

 به این ترتیب ثابت شد كه تاج شاهی از طلای ناب و خالص ساخته نشده بلكه جواهر ساز متقلب و خیانتكار آن را از مخلوطی از طلا و نقره ساخته است. به همین ترتیب ارشمیدس یكی از چشمگیرترین رازهای طبیعت را كشف كرد آن هم اینكه می توان وزن اجسام سخت را با كمك مقدار آبی كه جابه جا می كنند اندازه گیری كرد. این قانون (وزن مخصوص) را كه امروزه چگالی می گویند «اصل ارشمیدس» می نامند.

حتی امروز هم هنوز پس از ۲۳ قرن بسیاری از دانشمندان در محاسبات خود متكی به این اصل هستند.


به هر حال ارشمیدس در رشته ریاضیات از ظرفیتهای هوشی بسیار والا و چشمگیری برخوردار بود. او منجنیقهای شگفت آوری برای دفاع از سرزمین خود اختراع كرد كه بسیار سودمند افتاد. او توانست سطح و حجم جسمهایی مانند كره، استوانه و مخروط را حساب كند و روش نوینی برای اندازه گیری در دانش ریاضی پدید آورد. همچنین به دست آوردن عدد نیز از كارهای گرانقدر وی است.

 او كتابهایی درباره خصوصیات و روشهای اندازه گیری اشكال و احجام هندسی از قبیل مخروط منحنی حلزونی و خط مارپیچ، سهمی، سطح كره و استوانه می دانست. علاوه بر آن او قوانینی درباره سطح شیبدار، پیچ اهرم و مركز ثقل كشف كرد.


ارشمیدس در مورد خودش گفته ای دارد كه با وجود گذشت قرنها جاودان مانده و آن اینست: «نقطه اتكایی به من بدهید، من زمین را از جا بلند خواهم كرد.» عین همین اظهار به صورت دیگری در متون ادبی زبان یونانی از قول ارشمیدس نقل شده است اما مفهوم در هر دو صورت یكی است. ارشمیدس هم چون عقاب گوشه گیر و منزوی بود.

 در جوانی به مصر مسافرت كرد و مدتی در شهر اسكندریه به تحصیل پرداخت و در این شهر دو دوست صمیمی یافت یكی كونون (این شخص ریاضیدان قابلی بود كه ارشمیدس چه از لحاظ فكری و چه از نظر شخصی برای وی احترام بسیار داشت) و دیگری اراتوستن كه گرچه ریاضیدان لایقی بود اما مردی سطحی به شمار می رفت كه برای خویش احترام خارق العاده ای قائل بود.

ارشمیدس با كونون ارتباط و مكاتبه دائمی داشت و قسمت مهم و زیبایی از آثار خویش را در این نامه ها با او در میان گذاشت و بعدها كه كونون درگذشت ارشمیدس با دوسته كه از شاگردان كونون بود مكاتبه می كرد.

یكی از روشهای نوین ارشمیدس در ریاضیات به دست آوردن عدد پی بود. وی برای محاسبه عدد پی، یعنی نسبت محیط دایره به قطر آن روشی به دست داد و ثابت كرد كه عدد محصور ما بین و است. گذشته از آن روشهای مختلف برای تعیین جذر تقریبی اعداد به دست داد و از مطالعه آنها معلوم می شود كه وی قبل از ریاضی دان هندی با كسرهای متصل یا مداوم آشنایی داشته است.

در حساب روش غیرعملی و چند عملی یونانیان را- كه برای نمایش اعداد ازعلائم متفاوت استفاده می كردند- به كنار گذاشت و پیش خود دستگاه شماری اختراع كرد كه به كمك آن ممكن بود هر عدد بزرگی را بنویسیم و بخوانیم.

دانش تعادل مایعات بوسیله ارشمیدس كشف شد و وی توانست قوانین آن را برای تعیین وضع تعادل اجسام غوطه ور به كار ببرد.
همچنین برای اولین بار برخی از اصول مكانیك را به وضوح و دقت بیان كرد و قوانین اهرم را كشف كرد.
در سال ۱۹۰۶ ج.ل. هایبرگ مورخ دانشمند و متخصص تاریخ ریاضیات یونانی در شهر قسطنطنیه موفق به كشف مدرك باارزشی شد. این مدرك كتابی است به نام «قضایای مكانیك و روش آنها» كه ارشمیدس برای دوست خود اراتوستن فرستاده بود.

موضوع این كتاب مقایسه حجم یا سطح نامعلوم شكلی با احجام و سطوح معلوم اشكال دیگر است كه بوسیله آن ارشمیدس موفق به تعیین نتایج مطلوب می شد. این روش یكی از عناوین افتخار ارشمیدس است كه ما را مجاز می دارد كه وی را به مفهوم صاحب فكر جدید و امروزی بدانیم، زیرا وی چیز و هرچیزی را كه استفاده از آن به نحوی ممكن بود به كار می برد تا بتواند به مسائلی كه ذهن او را مشغول می داشتند حمله ور گردد.

 دومین نكته ای كه ما را مجاز می دارد كه عنوان «متجدد» به ارشمیدس بدهیم روشهای محاسبه اوست. وی دو هزار سال قبل از نیوتن و لایب نیتس موفق به اختراع حساب انتگرال شد و حتی در حل یكی از مسائل خویش نكته ای را به كار برد كه می توان او را از پیش قدمان فكر ایجاد حساب دیفرانسیل دانست.


زندگی ارشمیدس با آرامش كامل می گذشت همچون زندگی هر ریاضیدان دیگری كه تأمین كامل داشته باشد و بتواند همه ممكنات هوش و نبوغ خود را به مرحله اجرا درآورد. زمانی كه رومیان در سال ۲۱۲ قبل از میلاد شهر سیراكوز را به تصرف خود درآوردند سردار رومی مارسلوس دستور داد كه هیچ یك از سپاهیانش حق اذیت و آزار و توهین و ضرب و جرح این دانشمند و متفكر مشهور و بزرگ را ندارند با این وجود ارشمیدس قربانی غلبه رومیان بر شهر سیراكوز شد.
 
نوع مطلب :
برچسب ها : زندگینامه، زندگینامه ی ارشمیدس، ارشمیدس، قانون ارشمیدس، روزشمار زندگی ارشمیدس، زندگینامه ارشمیدس، زندگی نامه ارشمیدس، زندگی نامه ی ارشمیدس، اسکندریه، سیراک.ز، سیراکوز، اگر نقطه اتکایی یابم، اگر نقطه ی اتکایی بیابم، زمین را از جا بجنبانم، اگر نقطه اتکایی یابم زمین را از جا بجنبانم، ریاضیدان، زندگینامه ریاضیدان، زندگینامه ی ریاضیدانان، زندگینامه ریاضیدانان در ساحل فیزیک، ریاضیدان یونانی، برترین ریاضیدان یونان، ریاضیدان ارشمیدس، قوانین ارشمیدس، زندگینامه دانشمند یونانی، مشاور، تولد، مرگ، تولد ارشمیدس، خانواده ارشمیدس، زادگاه ارشمیدس، مرگ ارشمیدس، مکانیکدان، مکانیکدان یونانی، برترین مکانیک دان، مکانیکدان ارشمیدس، پادشاه یمرون، جواهرساز، جواهرساز خیانتکار، جواهر ساز خیانتکار ارشمیدس، وزنهای متفاوت، شمش طلا، وزن شمش طلا، وزن شمش طلا در زمان ارشمیدس، طلای ناب، طلای ناب پادشاه ارشمیدس، گوناگونی وزنهای طلا، اوره کا، اوره کا اوره کا، یافتم، یافتم یافتم، فلزات گوناگون، وزن فلزات گوناگون، وزن تمام انسانها، نحوه محاسبه ارشمیدس، نحوه محاسبه وزن، چگونگی محاسبه کردن وزن اشیا، قانون محاسبه وزن، تاج پادشاه، وزن تاج پادشاه، فرضیه ارشمیدس، آزمایشهای ارشمیدس، دانلود، مقالات، کتابها، مقالات ارشمیدس، دانلود مقالات ارشمیدس، کتابهای ارشمیدس، دانلود کتابهای ارشمیدس، آزمایش ارشمیدس، اثبات، اثبات فرمول ارشمیدس، دانشمندان زمان ارشمیدس، رشته ریاضیات، چگونگی قبولی در ریاضیات، مخروط، مخروط ریاضی، مخروط در ریاضیات، سخن های ارشمیدس، حرف های ارشمیدس، سخن های ارشمیدس دریاره خودش، حرفهای ارشمیدس درباره خودش، روشهای ارشمیدس، ریاضدانان یونان، متجدد، نکته متجدد، نکته های ارشمیدس، نیوتن، ارشمیدس و نیوتن، برترین ریاضدان تاریخ، ساحل، فیزیک، نجوم، ساحل فیزیک، مطالب، جالب، علمی، مطالب علمی، جدید ترین مطالب علمی، مطالب جالب، مطالب ساحل فیزیک، جدیدترین مطالب علمی،
لینک های مرتبط :
احسان
شنبه 16 مهر 1390
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:46 ب.ظ

Everyone loves what you guys are usually up too. This type of clever work and exposure! Keep up the wonderful works guys I've added you guys to my own blogroll.
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 05:49 ب.ظ
фітнес резинки ціна
фитнес резинки мужчины
замовити фітнес резинки
магазин в котором продаётся резина для фитнеса
купить фитнес резинки киев
سه شنبه 21 فروردین 1397 09:11 ق.ظ
Of the various wires obtainable for making jewelry, which wire is the perfect
for the jewelry you want to make?
چهارشنبه 15 فروردین 1397 10:18 ق.ظ
Brides Jewelry: Traditional heart pendant with the new vibe
of titanium trend and diamond coronary heart
necklaces shall be in vogue.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 03:51 ق.ظ
I've made some very particular online pals by being part of the Polymer Clay Tutor group and hope to sometime meet a couple of of
them.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 01:46 ق.ظ
Nope, it didn't take place. I am happy TV's have remote and so I can avoid the
game.
جمعه 17 آذر 1396 06:18 ب.ظ
Just wish to say your article is as astonishing. The clearness on your post is just nice and that i can assume
you are an expert in this subject. Fine with your
permission let me to take hold of your RSS feed to stay up
to date with drawing close post. Thank you one million and please carry on the enjoyable work.
شنبه 1 مهر 1396 11:59 ق.ظ
Great weblog right here! Additionally your web site
a lot up fast! What host are you the usage of?

Can I am getting your associate link in your host?
I desire my website loaded up as fast as yours lol
یکشنبه 26 شهریور 1396 12:07 ق.ظ
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:31 ق.ظ
I am really inspired together with your writing skills as
neatly as with the structure on your blog.
Is this a paid topic or did you customize it yourself?
Anyway keep up the nice quality writing, it's rare to
see a nice blog like this one today..
یکشنبه 8 مرداد 1396 02:27 ق.ظ
Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you
know a few of the images aren't loading properly. I'm not
sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different
browsers and both show the same results.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 12:51 ب.ظ
Hi every one, here every one is sharing such experience, thus it's fastidious to read this website,
and I used to visit this website everyday.
سه شنبه 15 فروردین 1396 06:06 ق.ظ
I've been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as
you did, the net will be a lot more useful than ever before.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی