تبلیغات
محقق - ایدز(قسمت6)وابسته به دیگر قسمت ها...
محقق
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ"محقق" در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایران ثبت شده است.به علت بروز بودن لطفا" از صفحات دیگر نیز دیدن فرمایید و اطلاعات خود را دو چندان کنید...

مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان

چرخه زندگى HIV

HIV به سلول هاى  + T CD4 -که به آنها سلول‌های T کمک‌کننده (T helper هم می‌گویند و زیرگروهى از گلبول هاى سفید هستند كه نقش تنظیم پاسخ ایمنى را در بدن دارند- از طریق مولكول CXCR4 یا هر دو مولكول CXCR4 و CCR5 - بسته به مرحله عفونت - متصل مى‌شوند. در مراحل اولیه عفونت HIV هر دو گیرنده CCR5 و CXCR4 محل اتصال ویروس هستند اما در مراحل انتهایى عفونت كه اغلب HIV دچار جهش مى شود، تنها به CXCR4 متصل مى‌شود.(مرحله a در شکل بالا)

هنگامى كه HIV به سلول هاى + T CD4 متصل مى‌شود، یك ساختار ویروسى به نام GP41 به داخل غشاى سلول نفوذ مى‌كند و RNA ویروس و آنزیم‌هاى مختلف از جمله نسخه‌بردار معكوس، اینتگراز و پروتئاز به داخل سلول تزریق مى‌شوند.(مرحله b)

مرحله بعدى تولید DNA از روى RNA ویروس با كمك آنزیم نسخه‌بردار معكوس است.(مرحله c و d)  در صورت موفقیت این عمل، DNA پروویروسى با استفاده از آنزیم اینتگراز وارد DNA سلول میزبان مى شود.(مرحله e) در این حال سلول میزبان كامل با HIV آلوده شده است اما به صورت فعال پروتئین هاى ویروس را تولید نمى‌كند.

از این بعد دوره نهفته آغاز مى شود كه در آن سلول هاى آلوده مانند "بمب هایى منفجر نشده" براى مدت طولانى باقى مى‌مانند.هنگامى كه سلول میزبان تولید پروتئین هاى ویروس را از روى DNA پروویروسى آغاز مى‌كنند، آنزیم پروتئاز فراهم شده به وسیله HIV باید آنها را به صورت پروتئین‌هاى نوبنیاد HIV درآورند تا با اتصال آنها به هم ذرات ویروسى HIV به وجود آید. ذرات ویروسى تازه به وجود آمده با جوانه زدن بر روى سطح سلول میزبان از آن خارج مى‌شوند.(مراحل f تا m)

داروهاى ضد رتروویروسی

امروزه بیماران آلوده به HIV را با مجموعه اى از داروها كه در مراحل مختلف چرخه زندگى ویروس اثر مى كنند مورد درمان قرار مى دهند. این داروها كه به آنها داروهاى ضد رتروویروسى مى‌گویند شامل این گروه ها هستند:

•    مهاركننده‌هاى پروتئاز (PIS): این داروها  فعالیت آنزیم پروتئاز در ویروس را مهار مى‌كنند. پروتئاز آنزیمى است براى ساخته شدن ذرات جدید ویروسى (ویریون‌ها) در مرحله نهایى لازم است.
•   مهاركننده‌هاى آنزیم نسخه بردار معكوس: آنزیم نسخه بردار معكوس براى تكمیل مرحله آلوده شدن سلول ها به وسیله ویروس لازم است و به وسیله آن است كه
HIV مى تواند از روى RNA خود DNA بسازد.
این داروها به سه دسته تقسیم مى شوند:

۱- مهاركننده هاى غیرنوكلئوزیدى نسخه بردار معكوس (NNRTTS)
۲- مهاركننده هاى آنالوگ نوكلئوزیدى نسخه بردار معكوس(
NRTIS یا NARTIS)
۳- مهاركننده هاى آنالوگ نوكلئوئیدى نسخه بردار معكوس  (
NTRTIS یا NTARTIS)

مهاركننده ورود ویروس: این داروها با تعامل مستقیم با گیرنده هاى ویروس و جلوگیرى اتصال ویروس به غشاء سلول هدف از ورود آن به سلول جلوگیرى مى‌كنند.
مشكلات بسیار در تجویز یك دوره درمانى ضد
HIV رخ مى‌دهد. هر داروى موثر داراى عوارض جانبى است كه اغلب جدى و گاه تهدیدكننده حیات هستند.

عوارض جانبى شایع در درمان ایدز شامل تهوع و استفراغ شدید، اسهال، آسیب كبدى و نارسایى كبدى و زردى است. در هر برنامه درمانى به انجام آزمون هاى مكرر خون براى تعیین مداوم كارایى دارو (كه بر مبناى تعداد سلول هاى T و میزان ویروس در خون سنجیده مى‌شود) و بررسى كاركرد كبد نیاز دارد.

ویروس ایدز از كجا آمد؟

منشاء ویروس ایدز مورد سئوال بوده است. چند سال قبل گروهى بین المللى از دانشمندان بالاخره توانستند این مسئله را حل كنند. حل این مسئله مدیون شمپانزه‌اى به نام مریلین بود كه دانشمندان را قادر كرد ثابت كنند كه ویروس در ابتدا از یك زیرگونه خاص از شمپانزه ها در جنگل هاى بارانى آفریقاى مركزى منشا گرفته است. به اعتقاد دانشمندان عفونت انسان با ویروس ایدز در نیمه اول قرن بیستم در نتیجه فعالیت افرادى كه شمپانزه ها را شكار مى كردند و آنها را مى‌خوردند رخ داده است. این عمل همچنان در حال حاضر ادامه دارد. به گفته پژوهشگران آزمون هاى ژنتیكى نشان مى‌دهد كه ویروس اصلى انسانى عامل ایدز (یعنى HIV1) كاملاً به ویروسی شبیه است كه شمپانزه‌ها را آلوده مى كند اما در آنها بیمارى ایجاد نمى‌كند.

دكتر بئاتریس هان از دانشگاه آلباماى آمریكا و همكارانش هنگامى به این كشف نائل آمدند كه نمونه هاى منجمد شده خون و بافت یك شمپانزه آزمایشگاهى به نام "مریلین" را كه در سال ۱۹۸۵ مرده بود بررسى مى‌كردند.  آزمون هاى ژنتیكى در آن زمان در اختیار نبودند. به گفته دكتر هان این شمپانزه ماده هرگز در پژوهش هاى ایدز مورد استفاده قرار نگرفته و از سال ۱۹۶۹ به بعد فرآورده هاى خونى انسانى دریافت نكرده بود.گروه پژوهشگران به سرپرستى خانم دكتر هان در خون و بافت هاى مریلین ویروس "پدربزرگ"  ویروس انسانى را یافتند.

ویروس هاى مشابهى پیش از این در ۴ شمپانزه دیگر دیده شده بودند اما بعدها مشخص شد كه تنها زیرگونه‌اى كه مریلین به آن متعلق بود، یعنى گونه "پان‌تروگلودیتس تروگلودیتس" (Pantriglodytes Troglodytes) داراى ویروسی بود كه می‌تواند انسان‌ها را آلوده كند. در روز هاى ابتدایى پژوهش درباره ایدز، چند شمپانزه به طور عامدانه با ویروس ایدز آلوده شدند تا معلوم شود كه آیا به بیمارى مبتلا مى شوند یا نه.

در كمال تعجب دانشمندان به رغم ۹۸درصد مشابهت ماده ژنتیكى شمپانزه‌ها با انسان، هیچكدام از شمپانزه ها به بیمارى مبتلا نشدند. با مشخص‌شدن زیر گونه اختصاصى شمپانزه كه منشاء ویروس بودند و با توجه به این که شمپانزه‌ها به رغم آلوده بودن به ویروس به بیمارى مبتلا نمى‌شوند، مطالعه بر روى آنها احتمالاً مى‌تواند به تولید درمان‌هاى جدید یرای ایدز كمك كند.

در حال حاضر مشخص نیست كه آیا شامپانزه ها به علت تفاوت هاى ژنتیكى با انسان ها به بیمارى مبتلا نمى‌شوند یا اینكه دستگاه ایمنى آنها بهتر مى‌تواند با ویروس مبارزه كند. پاسخ به این سئوال تعیین خواهد كرد آیا مطالعه شمپانزه  مى تواند به درمان‌هاى بهتر یا واكسن براى ایدز منجر شود یا نه. شواهدى وجود دارد كه ویروس ایدز در طول تاریخ به انسان ها منتقل مى‌شده است اما تنها در قرن بیستم بود كه همه گیرى ایدز به وجود آمد.به گفته دكتر هان دلیل این تغییر وضعیت ممكن است به افزایش بى بندوبارى ج ن س ی ، ناآرامى هاى مدنى و مهاجرت مردم به شهرها مربوط باشد.

پژوهشگران اولین مورد شناخته شده ایدز را در یك مرد سیاه پوست جزء قبیله بانتو كشف كردند كه در سال ۱۹۵۹ فوت كرده بود و در كنگوى بلژیك جمهورى كنگوى فعلى محل زندگى زیرگونه هاى شمپانزه زندگى مى‌كرده است.

هنگامی كه دنیا برنامه بهداشت برای همه تا سال 2000 را پیگیری می كرد و زمانی كه جهانیان ریشه كنی آبله را جشن می گرفتند و غلبه بر بسیاری از بیماریها عفونی مانند فلج اطفال ، كزاز نوزادان ، دیفتری ، سرخك و كنترل بیماریهای واگیر را نوید می دادند ، ناگهان در سال 1981 نوعی بیماری عفونی ناشناخته در آمریكا ، اروپا ، استرالیا و آفریقا به نام ایدز گسترش یافت . با گذشت حدود 20 سال و صرف میلیاردها دلار هزینه علی رغم بسیاری پیشرفتها هنوز دانشمندان موفق به كشف واكسنی برای پیشگیری و دارویی برای درمان قطعی آن نشده اند . با گسترش ایدز در آمریكای جنوبی و آسیا ، این بیماری هم اكنون بصورت جهانگیر در آمده است . تخمین زده شده كه در حال حاضر در حدود 6/33 میلیون نفر آلوده به ویروس ایدز در جهان زندگی می كنند و حدود 3/16 میلیون نفر نیز توسط این بیماری جان خود را از دست داده اند . تنها در سال 1999، 6/5 میلیون نفر مورد جدید به موارد آلودگی اضافه شده كه حدود نیمی از آنها بین 15 و 24 سالگی هستند .

ویروس ایدز از کجا پیدا شده است؟
محل زندگی و مخزن اصلی ویروس ایدز (HIV میمونها و شامپانزه های آفریقا  است. در حقیقت بیماری ایدز را بایستی یک بیماری انتقال یافته از حیوان به انسان (در اصطلاح پزشکی
Zoonotic ) دانست که به مرور زمان، انسان نیز جزو میزبان و منبع اصلی بیماری در آمده است. قدیمی ترین نمونه خون انسان آلوده به ویروس ایدز متعلق به دهه 1930 است.


بیماری ایدز چیست؟

عامل بیماری ویروسی است به نام :Human Immuno Deficiency Virus یا (HIV)
ویروس نقض ایمنی انسان كه به سیستم دفاعی بدن حمله می كند و باعث اختلال در فعالیت آن می گردد . بیشترین سلولهایی كه درگیر می شوند ، لنفوسیتها هستند كه جزو گلبولهای سفید می باشند .
نام بیماری ایدز
(
AIDS)از حروف ( Acquired Immuno Deficiency Syndrome ) گرفته شده است و به معنی سندرم نقص ایمنی اكتسابی است .


علائم بالینی بیماری ایدز چیست ؟

از زمان ورود ویروس به بدن تا زمان ظهور علائم بالینی به طور متوسط 10 سال طول می كشد ، در این مدت فرد آلوده به ویروس ایدز ظاهراً سالم بوده ولی می تواند عامل انتقال ویروس به دیگران باشد . این مسئله یكی از بزرگترین مشكلات برنامه مبارزه با ایدز است . این دوره را دوره بدون علامت می نامند .
با كاهش تدریجی نیروی دفاعی بدن ، شخص وارد مرحله ظهور علائم بیماری می شود . یكی از این علائم ، بزرگ شدن غدد لنفاوی به ابعاد نیم تا دو سانتیمتر است . تورم این غدد ، قرینه بدون درد و طولانی ( حداقل سه ماه ) است و بعد از چند ماه خود بخود بتدریج كوچكتر می شوند . سایر علائم شامل : اسهال و تب بیشتر از یك ماه ، كاهش وزن بدن به میزان ده درصد ، تعریق شبانه روزی و خستگی و بی حالی می باشد .
هیچیك از این علائم اختصاصی بیماری ایدز نیستند و ممكن است در جریان بیماری دیگر نیزعلائم مشابهی در فرد مشاهده گردد . سرانجام در مرحله نهایی به دلیل نقص كامل نیروی دفاعی بدن ، عفونتها و سرطانهای فرصت طلب ظاهر شده و شخص از پا در می آید . در برخی از بیماران ، یكی دو هفته بعد از ورود ویروس به بدن علائم مرحله حاد مانند : تب گلو درد ، بزرگی غدد لنفاوی ، درد مفاصل ، سردرد ، ضعف و بی حالی ، بی اشتهایی ، اسهال و استفراغ ظاهر شده و بعد از یك الی دو هفته خود بخود از بین می روند . این علائم شباهت كاملی با بسیاری از بیماریهای ویروسی دیگر دارد و معمولاً بیماری در این دوره تشخیص داده نمی شود . لیكن در صورت وجود رفتارهای پر خطر ( راههای سرایت ) در فرد ، به احتمال آلودگی به ایدز نیز باید توجه شود .
چگونه می توان بیمار مبتلا به ایدز را شناسایی كرد ؟

تشخیص آلودگی به ویروس ایدز، فقط با آزمایش خون میسر است كه آن هم از زمان ورود ویروس به بدن انسان تا زمانی كه شواهد آزمایشگاهی ظاهر شود ، بین 2 تا 16 ماه فاصله وجود دارد كه به آن دوره پنجره گفته می شود . در این دوران فرد آلوده كننده است ولی هیچیك از علائم بالینی و آزمایشگاهی را ندارد .
ایدز چگونه سرایت می كند ؟

نوع مطلب : .:: بانک مقالات ::.، 
برچسب ها : چرخه زندگى HIV، مهاركننده ورود ویروس، ویروس ایدز از كجا آمد؟، CXCR4، ایدز، hiv، HIV،
لینک های مرتبط :
احسان
یکشنبه 27 فروردین 1391
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:46 ب.ظ

Hi! I've been following your weblog for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from New Caney Texas! Just wanted to say keep up the good job!
پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:16 ق.ظ
If some one wishes expert view concerning blogging
and site-building afterward i advise him/her to visit this weblog,
Keep up the good work.
جمعه 18 فروردین 1396 07:26 ب.ظ
you are truly a good webmaster. The site loading speed is amazing.

It kind of feels that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork.

you have done a fantastic task in this topic!
شنبه 12 فروردین 1396 12:06 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is
required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would
cost a pretty penny? I'm not very internet smart so I'm
not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Many thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی