تبلیغات
محقق - فرسایش خاک و کنترل آن
محقق
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ"محقق" در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایران ثبت شده است.به علت بروز بودن لطفا" از صفحات دیگر نیز دیدن فرمایید و اطلاعات خود را دو چندان کنید...

مدیر وبلاگ : احسان
نویسندگان

فرسایش خاک:

فرسایش خاک و کنترل آن :
 
فرسایش خاک عبارتست از انتقال خاک توسط عواملی نظیر آب و باد.

شاید هیچ پدیده دیگری مخرب تر از فرسایش را نتوان در خاک های دنیا نام برد. این عمل منجر به از دست رفتن آب و عناصر غذایی خاک گردیده و از همه بدتر اینکه خود خاک را از بین می برد. 

خاک فرسایش یافته از یک محل به محل دیگر منتقل شده و درآنجا نیز سبب تخریب مزارع و پرشدن قلاتها گردیده و مواد محلول آن نظیر کودهای شیمیایی و علف کشها و غیره نیز نهایتاً سبب آلوده کردن آبها می شود.

دو عامل مهم فرسایش یکی آب و دیگری باد می باشد. از دست رفتن خاک ممکن است به صورت فرسایش سطحی، فرسایش شیاری یا فرسایش آبکندی اتلاف خاک به صورتی است که شیارهای عمیق در سطح مزرعه به جای گذاشته می شود.  

فرسایش آبی : 
 
آب باران پس از رسیدن به سطح زمین قسمتی وارد خاک می شود و قسمت دیگر در سطح خاک به صورت هرز آب جاری می گردد. البته قسمتی نیز تبخیر می شود. همین هرز آب سبب فرسایش خاک و در صورت زیاد بودن مقدار آن باعث جاری شدن سیل می گردد.

مضرات فرسایش آبی عبارتند از :
الف)از دست رفتن خاک رو (سطح الارضیکه غنی ترین قسمت خاک از نظر مواد غذایی گیاهان بوده و مناسب ترین لایه خاک از نظر شرایط فیزیکی رشد گیاه است. این عمل باعث کم شدن حاصلخیزی خاک و کمی رشد گیاه شده که خود عللی در تشدید فرسایش آبی و بادی است.

ب) پوشیده شدن مزارع و قات های پایین دست توسط گل و لای

ج) زیاد شدن رسوبات در دریاچه پشت سدها که باعث کوتاهی عمر سد می گردد

د) رشد گیاهان آبزی دریاچه پشت سدها، خاک های شسته شده به داخل دریاچه پشت سد باعث افزوده شدن مواد غذایی مختلف به آب دریاچه گردیده و سبب ازدیا رشد گیاهان آبزی مثل جلبک ها شده و آلودگی آب و ایجاد اشکال در کانالهای آبیاری را باعث می گردد.

عمل فرسایش آبی را می توان شامل دو مرحله دانست. یکی شکسته شدن خاکدانه و جدا شدن ذرات خاک از یکدیگر و دیگری که به دنبال مرحله اول می آید حمل ذرات جدا شده توسط هرز آب می باشد.

در طی مرحله اول، ذرات ریز رس در نتیجه برخورد قطرات باران متراکم شده و با کم شدن خلل و فرج خاک و یا ریزتر شدن آنها قابلیت نفوذ خاک نسبت به آن کمتر شده و این خود سبب می شود که بخش بزرگتری از باران وارده به خاک به صورت هرز آب جاری شود. در مرحله دوم ذرات جدا شده با آب حمل شد و فرسایش سطحی یا شیاری صورت می گیرد. حالات شدید و نهایی مرحله دوم ممکنست منجر به ایجاد آبکندها گردد.   

روش های مبارزه با فرسایش آبی 
الف) ایجاد پوشش گیاهی یا تقویت پوشش زنده خاک که بیشتر به منظور پیشگیری می گیرد. درصورتی که باید امکاناتی فراهم کرد تا سطح های فرسایش یافته ترمیم گردد.

ب) سکوبندی : این روش در نواحی شیب دار صورت می گیرد و منظور از ایجاد سکو از بین بردن شیب زمین به وسیله پله بعدی است. چون غرض از مبارزه با فرسایش آبی جلوگیری از نشت جریان آب در سطح زمین و نفوذ دادن بیشتر آن در خاک است. دامنه کوهها را که ممکن است شیب ملایم داشته باشد، به صورت پله های پهن یا تخت هایی که همانند سکو باشد در می آورند.

ج) چپر سازی و شمع کوبی و سنگ چینی : این روش بیشتر برای نقاطی از سطح کوه که شیب آن زیاد و جنس زمین طوری است که دائم تخریب می شود و ریزش می کند مناسب می باشد.

البته در روش سکوبندی هم گاهی به جای دیواره سنگ چین در پای سکو، از شمع کوبی استفاده می شود با این تفاوت که در آنجا برای جلوگیری از ریزش خاک خاک سکو ولی در اینجا در روش چپر سازی و شمع کوبی که معمولاً امکان ایجاد سکو نیست، وسیله ای برای جلوگیری از ریزش خاک سکو ولی در اینجا در روش چپرسازی و شمع کوبی که معمولاً امکان ایجاد سکونیست، وسیله ای برای جلوگیری از ریزش خاک و سنگ دامنه های پرشیب کوه است. چپر و شمع ها را بیشتر سرشاخه های درختی تشکیل می دهد.

د)احداث سدهای خشکه چین : در نواحی که سنگ زیاد است معمولاً برای جلوگیری از فرسایش زمین و همچنین مرمت سطح های فرسایش یافته در دامنه کوه ها از سنگ های آن محل سدهای کوچکی در نقاط فرسایش یافته به ویژه در داخل آبراهه ها می سازند که به سد خشکه چین معروف است. این سدها مانع از جریان شدید آب می شود و با ایستادن آب در پشت آن به نفوذ دادن آب در زمین کمک می کند که در نتیجه مانع از فرسایش خاک هم می شود. 5)ا یجاد بانکت : منظور احداث جویها یا حفره های در روی خطوط میزان در سطح دامنه های کوه یا نقاط پرشیب است. عمل بانکت ها جمع کردن آبهای برف و باران و کاهش سرعت آن و همچنین نفوذ دادن آنها به زمین است.   

عوامل مؤثر بر فرسایش آبی : 
 
1)
آب و هوا

2)پستی و بلندی : درجه شیب و طول شیب از عوامل مؤثر بر فرسایش است

3)پوشش گیاهی : وجود پوشش گیاهی به خصوص گیاهان علفی با ریشه افشان سبب فرسایش کمتر خاک می گردد.

علت این موضوع به دلایل زیر است :
A)
جلوگیری از ضربات قطرات باران
B)
گرفتن قسمتی از آب باران روی شاخ و برگ و ممانعت از رسیدن به خاک 
C)
کم کردن سرعت آب در روی شیب
D)
اثر ریشه در گرانول کردن خاک و ازدیاد قابلیت نفوذ آن
E)
خشک کردن خاک در نتیجه تبخیر و تعرق آب و ازدیاد نفوذ پذیری

4خصوصیات خاک مثل نفوذپذیری و مقاومت خاکدانه   

فرسایش بادی : 
 
باد نیز قدرت فرسایندگی و حمل کنندگی فوق العاده دارد و لذا می تواند عامل مهم فرسایش به خصوص در مناطق خشک باشدمضرات فرسایش بادی :
1)
از بین رفتن خاک سطحی یا همان مضراتی که در مورد فرسایش آبی گفته شد
2)
کم کردن میزان نقش فتوسنتز (کربن گیری) در نتیجه پوشیده شدن برگ ها یا خاک 
3)
پوشانیدن جاده ها، آبادی ها، چاه ها و قنات ها توسط شن روان
4)
زیاد کردن میزان گرد و خاک هوا که سبب بروز بیماری های تنفسی و چشمی می گردد.
5)
اثر روی وسایل صنعتی : گرد و خاک هوای باعث استهلاک سریعتر ماشین آلات، کارخانه ها، اتومبیل ها و غیره می شود.
6)
ازدیاد مصرف مواد پاک کننده که برای تمیز کردن بدن و پوشاک به کار می رود
قسمتی از ذرات خاک که با باد حمل می شوند در نزدیکی سطح زمین دارای حرکتی جهشی بوده و بدین معنی که تا ارتفاع کمی (مثلاً 30 سانتی متر)از سطح زمین بلند شده و دوباره زمین می خورد و مجدداً بلند شده و بدین ترتیب به حرکت خود ادامه می دهند.
قسمتی دیگر از ذرات خاک به صورت خزیدن در نزدیک سطح خاک بوده و همراه با باد و یا به علت حرکات جهشی ذرات دیگر به حرکت خود ادامه می دهند.   

عوامل مؤثر در فرسایش بادی : 
 
الف) باد : سرعت باد و نحوه تلاطمی که در هوا ایجاد می کند مسلماً در مقدار فرسایش بادی مؤثر است.

ب) عوامل خاکی : نظیر رطوبت خاک و ساختمان آن در مقدار فرسایش باد مؤثر است ، هر چه رطوبت خاک بیشتر باشد فرسایش کمتر است. خاکدانه ها هر چه بزرگتر باشند سنگین تر شده و فرسایش پذیری آنها کمتر می شود.

ج) نوع سطح : ناهموار بودن سطح باعث مقاومت در برابر فرسایش بادی می شود. زیرا سرعت باد را کم می کند. البته شرط این موضوع این است که کلوخه ها و خاکدانه ها خود در برابر باد از پایداری کافی برخوردار باشد. وجود گیاهان نیز بر روی سطح خاک نیز سبب کمتر شدن فرسایش بادی می گردد زیرا پوشش گیاهی از طرفی باعث ناهمواری سطح خاک و از طرف دیگر رشته های آن ذرات خاک را در محل تثبیت می کند.   

 کنترل فرسایش بادی 
1)
ایجاد پوشش گیاهی
2)
ایجاد بادشکن بادشکن معمولاض به ردیف های گیاهان و به خصوص درختانی که عمود بر جهت باد کاشته می شوند. 

اثر این درختان بستگی به نوع درخت، تراکم و ارتفاع آنها دارد. اثر بادشکن تقریباً ده برابر ارتفاع درختان آنها می شود. مثلاً اگر ارتفاع درختان بادشکنی 5 متر باشد. ردیف های بادشکن را باید به فاصله حدود 50 متر از یکدیگر احداث نمود. درختان گز یکی از گیاهان مناسب برای ایجاد باد شکن در نواحی جنوبی ایران می باشند.

کشت نواری برخی گیاهان مشروط به آنکه نوارها عمود بر جهت باد باشد نیز می تواند به عنوان بادشکن عمل کند. حتی دیواره های موقتی حصیری یا ساخته شده از بوته و خار و خاشاک نیز می تواند به عنوان باد شکن موقت به کار رود.

ج) عملیات تهیه بستر :
انجام عملیات تهیه بستر به نحوی که کلوخه های نسبتاً بزرگی بر سطح خاک باقی بماند نیز با ناهموار کردن سطح خاک در کاهش باد مؤثر واقع شده و کلوخه های بزرگ نیز در برابر جابه جایی توسط باد مقاوم می باشند.

د) استفاده از مواد مصنوعی و مالچ های نفتی :
این مواد به صورت پوشش نازکی روی سطح خاک پاشیده می شوند پس از خشک شدن خاک را در جای خود تثبیت نموده از حرکت آن با باد جلوگیری می کند.

از این موقعیت می توان استفاده نموده و در خاک های تثبیت شده اقدام به کشت بذر و نهال نمود به طوری که قبل از اتمام دوره عمر مفید این مواد، گیاهان در خاک مستقر شده و از آن به بعد خود نقش تثبیت خاک را انجام می دهند.  

 تعریف بادشکن و انواع آن : 
برای کاهش سرعت و شدت باد و خسارات ناشی از آن، دیواره های مخصوصی از درختان را به دریف می کارند که بادشکن (wind Break) نامیده می شود. بادشکن را نسبت به شرایط و امکانات از موجود زنده (گیاه) یا از مواد غیرزنده درست می کنند. بادشکن زنده از یک یا چند ردیف درخت تشکیل شده است که به طور عمود به جهت باد کاشته می شوند. 

در نقاطی که شرایط محیط اجازه رشد به گیاهان را نمی دهد و یا زمین های مورد حمله باد و هجوم از شن مساحت زیادی نداشته باشد یا احتیاج به موانع بلند نباشد از موانع غیرزنده مانند حصیر، نی، سرشاخه درخت، بشکه، تخته های بلند و غیره به عنوان باد شکن و برای جلوگیری از حرکت شن و همچنین فراهم شدن امکانات جهت سبز شدن بذر و رشد گیاه استفاده می شود.   

طرز احداث بادشکن ها : 
معمولاً بادشکن ها را به دو صورت احداث می کنند. ساده و کمربندی . نوع ساده آن را در نقاطی به وجود می آورند که باد همواره از یک سمت بوزد. اما اگر جهت باد مختلف باشد، دور تا دور محل مورد حفاظت را از این دیوارها یا ردیف های درختی ایجاد می کنند که در این صورت به آن بادشکن کمربندی یا کمربند سبز یا پرده محافظ گفته می شود

نوع مطلب : .:: بانک مقالات ::.، 
برچسب ها : فرسایش، فرسایش خاک، عوامل فرسایش خاک، مبارزه با فرسایش خاک، جلوگیری، فرسایش آبی، فرسلیش بادی،
لینک های مرتبط :
احسان
یکشنبه 10 اردیبهشت 1391
پنجشنبه 28 دی 1396 02:28 ق.ظ
سلام با استفاده از وردپرس برای پلت فرم وبلاگ شما؟ من به وبلاگ دیجیتال جدید هستم، اما من سعی می کنم شروع کنم و خودم را ایجاد کنم. آیا شما نیاز دارید؟
هر دانش برنامه نویسی HTML برای ایجاد وبلاگ خودتان؟
هر گونه کمک بسیار قدردانی خواهد شد
پنجشنبه 7 دی 1396 07:04 ب.ظ
من دوست دارم یک مقاله را بخوانم که باعث می شود مردان و زنان فکر کنند.
همچنین، بسیاری از تشکر از اجازه دادن به من برای نظر دادن!
سه شنبه 21 آذر 1396 08:39 ب.ظ
من می خواهم اطلاعات بیشتری کسب کنم؟ من می خواهم برخی از آنها را بیابم
اطلاعات اضافی
جمعه 17 آذر 1396 12:52 ب.ظ
What a data of un-ambiguity and preserveness of precious experience regarding unpredicted feelings.
دوشنبه 13 آذر 1396 09:53 ب.ظ
پست عالی اما من تعجب کردم اگر شما می توانید کمی بیشتر در مورد این موضوع بنویسید؟
من می توانم بسیار سپاسگزار باشم اگر بتوانید کمی بیشتر توضیح دهید.
به تو برکت دهد!
چهارشنبه 8 آذر 1396 01:09 ق.ظ
من می دانم که این وب سایت ارائه مطالب وابسته به کیفیت و مواد اضافی،
آیا وب سایت دیگری وجود دارد که این موارد را با کیفیت ارائه می دهد؟
جمعه 3 آذر 1396 06:32 ب.ظ
اگر میخواهید آشنایی خود را بهبود ببخشید، به سادگی از این سایت دیدن کنید و با آخرین اخبار منتشر شده در این سایت بهروز باشید.
سه شنبه 30 آبان 1396 07:41 ب.ظ
That is a very good tip especially to those new to the blogosphere.
Brief but very accurate info… Many thanks for sharing this one.
A must read post!
یکشنبه 14 آبان 1396 05:00 ق.ظ
من بسیاری از مقالات در مورد دوستداران وبلاگ نویس را خوانده ام اما این پاراگراف واقعا پست خوب است،
نگه داشتن آن
یکشنبه 14 آبان 1396 03:54 ق.ظ
من باید از تلاش های شما در نوشتن این وب سایت تشکر کنم.
من واقعا امیدوارم که پست های وبلاگ شما در رتبه های بالاتر را نیز از شما ببینم.
در واقع، توانایی نوشتن خلاقیت من را تشویق کرده است
برای دریافت وبلاگ شخصی خودم؛)
جمعه 12 آبان 1396 09:54 ب.ظ
من اطلاعات ارزشمند شما را برای مقالات خود عرضه می کنم.

من وبلاگ خود را نشانه گذاری میکنم و بارها و بارها به یک بار دیگر نگاهی خواهم انداخت.
من کاملا مطمئن هستم که چیزهای جدیدی را که در اینجا هستم یاد می گیرم.
برای ادامه کار، موفق باشید.
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:18 ق.ظ
از لذت لذت میبرم، چون من فقط چیزی را کشف کردم
من به دنبال نگاه کردن بودم. شما شکار 4 روزه خود را به پایان رسانده اید!
خداوند شما را مردمی کند روز خوبی داشته باشید. خدا حافظ
پنجشنبه 11 آبان 1396 12:47 ق.ظ
بسیار! این یک مقاله فوق العاده شگفت انگیز بوده است. از شما برای تهیه این اطلاعات متشکریم
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:16 ب.ظ
مسائل عالی به طور کامل، شما به سادگی یک آرم را به دست آوردید
خواننده جدید چه چیزی می تواند در رابطه با پست شما که شما چند روز گذشته انجام دادید، توصیه کنید؟

مطمئنم؟
سه شنبه 9 آبان 1396 05:46 ب.ظ
آیا تا به حال درباره اضافه کردن کمی بیشتر از مقالات خود فکر کرده اید؟
منظورم این است که آنچه شما می گویید مهم است و همه چیز. با این حال فکر می کنم
اگر شما بعضی از عکس ها یا ویدیو های بزرگ را اضافه کردید
کلیپ ها برای ارسال پست های بیشتر، "پاپ"! محتوای شما بسیار عالی است
اما با عکس ها و فیلم ها، این وبلاگ قطعا می تواند یکی از
بهترین در زمینه آن است. وبلاگ فوق العاده!
دوشنبه 8 آبان 1396 09:05 ب.ظ
برنامه نویس من در تلاش است تا من را متقاعد کند که از PHP پیاده سازی کند.net

من همیشه به خاطر هزینه ها این ایده را دوست داشتم.
اما او هرگز تلاش نمیکند. من از Movable-Type در وب سایت های مختلف استفاده کرده ام
برای حدود یک سال و نگران تغییر در پلت فرم دیگری هستم.
من چیزهای عالی در مورد blogengine.net شنیده ام.
آیا راهی وجود دارد که بتوانم تمامی پست های وردپرس خود را وارد کنم؟
آی تی؟ هر گونه کمک خواهد شد بسیار قدردانی!
دوشنبه 8 آبان 1396 05:52 ق.ظ
سلام با استفاده از وردپرس برای پلت فرم وبلاگ شما؟ من تازه به وبلاگ جهان هستم اما
من سعی می کنم شروع کنم و خودم را ایجاد کنم. آیا تو
برای ایجاد وبلاگ خود نیاز به هر دانش برنامه نویسی HTML دارید؟
هر گونه کمک بسیار قدردانی خواهد شد
دوشنبه 8 آبان 1396 05:22 ق.ظ
من مطمئن نیستم که در آن شما اطلاعات خود را دریافت می کنید، اما موضوع خوب است.
من نیاز به صرف وقت برای یادگیری بسیار
بیشتر یا درک بیشتر با تشکر از اطلاعات فوق العاده من به دنبال این اطلاعات برای ماموریت من بود.
دوشنبه 8 آبان 1396 04:20 ق.ظ
ضرب و شتم فوق العاده! من آرزو می کنم تا زمانی که خودت را تغییر می دهید، شاگردی کنی
وب سایت، چگونه می توانم برای یک وب سایت وبلاگ باشم؟

حساب من یک معامله قابل قبول را به من داد. من کمی از این پخش تلویزیونی مفهوم روشن واضح شده بودم
شنبه 29 مهر 1396 08:16 ب.ظ
شگفت انگیز، چه وبلاگ آن است! این صفحه وب اطلاعات مفیدی را ارائه می دهد
به ما، نگه داشتن آن.
چهارشنبه 19 مهر 1396 11:18 ب.ظ
اطلاعات ارزشمند. خوش شانس من وب سایت شما را به طور تصادفی یافتم و من تعجب می کنم که چرا این تصادف پیش از آن صورت نگرفته است.
من آن را نشانه گذاری کردم
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:54 ب.ظ
First off I would like to say excellent blog!
I had a quick question that I'd like to ask if you do not mind.
I was curious to find out how you center yourself and clear your head prior to writing.
I've had a hard time clearing my mind in getting my thoughts
out. I truly do take pleasure in writing however
it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any
recommendations or tips? Cheers!
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:42 ب.ظ
I want to to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit
of it. I have you saved as a favorite to look at new things you post…
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:11 ب.ظ
اکنون صبحانه می خورم وقتی صبحانه می خورم برای خواندن اخبار بیشتر.
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:20 ب.ظ
سلام من لذت بردن از خواندن تمام پست شما را دوست دارم. من دوست دارم کمی بخوانم
نظر شما برای حمایت از شما
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:41 ق.ظ
من امروز بیش از سه ساعت در حال مرور آنلاین هستم، اما من
هرگز مقالات جالبی مثل شما پیدا نکردید.
اون به اندازه کافی برام ارزشمنده. شخصا، اگر همه صاحبان وب و وبلاگ نویسان خوب کار کنند
محتوا همانطور که انجام شد، وب بسیار مفیدتر از همیشه خواهد بود.
سه شنبه 17 مرداد 1396 05:20 ب.ظ
Great post. I'm experiencing some of these issues as well..
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:20 ب.ظ
Thanks for your personal marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you
happen to be a great author. I will ensure that I bookmark your blog
and may come back sometime soon. I want to encourage you
continue your great posts, have a nice day!
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:43 ب.ظ
You could definitely see your skills within the article you write.
The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren't afraid to
say how they believe. All the time follow your heart.
یکشنبه 8 مرداد 1396 06:58 ق.ظ
Currently it looks like BlogEngine is the top blogging platform available
right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی